3 aplikacje ułatwiające mądre zarządzanie sobą w czasie

Uwielbiam aplikacje i nowoczesne technologie. Niemniej jednak, zdarza się, że ze względu na ich atrakcyjność (ileż one oferują!), z narzędzi ułatwiających pracę, mogą zamienić się w pożeracze czasu, negatywnie wpływając na nasze procesy uwagowe i możliwość bycia tu i teraz (mindfulness).

W związku z powyższym, jak zawsze będąc pod wrażeniem ludzkiej kreatywności, przetestowałam właśnie trzy darmowe aplikacje, które ułatwiają zarządzanie sobą w czasie i budowanie dobrych nawyków. Wszystkie aplikacje przypadły mi niezwykle do gustu, w szczególności pierwszy z programów, który postanowiłam dzisiaj zaprezentować.

We wstępie, zachęcam Was do lektury dwóch ostatnich, powiązanych z tym tematem, wpisów – wpis o budowaniu dobrych nawyków  i ustalaniu priorytetów .

 

Aplikacja FOREST

(która w tym momencie już mnie upomniała pięciokrotnie)

„Stop phubbing! Go back to your work! Don’t look at me! Stay focused! Hang in there!” – to tylko część komunikatów, jakie wysyła do Ciebie aplikacja, gdy na nią zerkasz. Zamysł tej darmowej aplikacji jest bardzo prosty i fantastyczny w swojej prostocie:

Po włączeniu aplikacji pojawia się ikonka sadzonki. To Twoje drzewko, któremu możesz pozwolić rosnąć. Ustawiasz czas rośnięcia i w tym czasie nie wolno Ci przełączyć aplikacji (nie zerkasz na facebooka, instagrama, pudelka, portale z wiadomościami, gry i wszystko, co we wpisie KLIK zakwalifikowaliśmy jako pożeracze czasu) Skupiasz się na swoim działaniu, spotkaniu, pracy, pisaniu artykułu, drugiej osobie, wykładzie, nauce, robieniu kolacji, treningu, byciu tu i teraz przez tak długi czas, jaki samodzielnie ustawisz na timerze. Przełączając aplikację na inną sprawiasz, że Twoje drzewko usycha.

Proste jak konstrukcja cepa.

Jeśli udaje Ci się wytrwać bez używania telefonu przez wyznaczony przez siebie czas – aplikacja hoduje pełnej wielkości wirtualne drzewko, które staje się częścią Twojego wirtualnego lasu. Lasu dobrych nawyków.

To świetna aplikacja na ćwiczenie silnej woli – widzisz, ile drzew udało Ci się wyhodować.

No to teraz czas posłuchać aplikacji i „Put down your phone!”

 

Focus booster

Znacie technikę Pomodoro autorstwa F. Cirillo? To jedna z pierwszych metod zarządzania czasem, którą poznałam lata temu, gdy zaczynałam interesować się tematem rozwoju osobistego. Jest to zatem również jedna z dłużej stosowanych przeze mnie metod, całkiem nieźle się sprawdza.

Skąd nazwa? Nawiązująca do włoskich urządzeń odmierzających czas, które swoim wyglądem przypominają pomidory.

To technika ułatwiajaca zarządzanie czasem, planowanie nauki, pisanie pracy zaliczenowej, pisanie raportu, przygotowywanie prezentacji, wykładu, szkolenia, pisanie bloga, analizowanie raportów i ułożenie wszystkich obowiązków w czasie. Nazwij swoje zadania na dzień dzisiejszy. Uporządkuj ich kolejność według ważności i postaraj się podzielić je na odcinki, które trwać będą 25 minut (nie martw się, początki mogą być trudne, to jest kwestia wprawy i wyćwiczenia nawyku). Koncentruj się na zadaniach, jedno po drugim w jednostkach czasu zwanych pomidorami.

Ustaw timer lub budzik na jedną jednostkę czasu – pomidora. Jeden pomidor trwa 25 minut. W trakcie trwania jednego pomidora skup się tylko i wyłącznie na jednym wykonywanym przez siebie zadaniu. Nie sprawdzaj w tym czasie maila, nie odbieraj telefonów, nie czytaj wiadomości. Po upłynięciu tego czasu, w nagrodę, otrzymujesz 5 minut przerwy. Po cyklu 4 zadań – pomidorów, zrób sobie 15-30-minutową przerwę, w której możesz nadrobić kontakt ze światem 😊 Aplikacja Focus Booster służy do stosowania techniki Pomidora w pracy, aczkolwiek moim zdaniem czasami wystarczy wyłącznie budzik.

Pamiętajcie o tym, że technika Pomidora powinna ułatwiać pracę i nie jest wskazane stosowanie jej w wolnym czasie. Jeśli z kolei któreś z zadań trwa dłużej lub krócej niż jeden pomidor – należy samemu podzielić tak zadania, żeby to było dla Was sensowne (można np. po 40-minutowym pomidorze zrobić sobie 10 minut przerwy) – wszystko z głową 😊

 

Rescue Time

Skoro mówimy dzisiaj o mądrym zarządzaniu sobą w czasie, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda nasz czas spędzany w telefonie – ile czasu poświęcamy na media społecznościowe, rozmowy ze znajomymi, rozmowy telefoniczne, sprawdzanie wiadomości, gry, itd. Aplikacja Rescue Time jest w stanie nam pomóc oszacować czas, który spędzamy w poszczególnych aplikacjach, dzięki temu łatwiej będzie nam wprowadzić ograniczenia i zmiany do swoich obecnych nawyków. To aplikacja, która w dokładny sposób powie nam, ile minut i godzin dziennie poświęcamy na zjadacze czasu. 

 

W trakcie pisania tego wpisu udało mi się wyhodować drzewo i krzak w aplikacji Forest (ustawiłam dwie jednostki czasu). W tym momencie, ze względu na dosyć sporą liczbę projektów, w które się zaangażowałam, to chyba właśnie ten nerwowy nawyk sprawdzania co minutę telefonu, sprawia mi największe problemy. Muszę przyznać, że pisząc ten wpis, wiedząc, że rośnie sobie w telefonie roślinka i nie wolno mi wyłączyć aplikacji, sprawiły, że skupiłam się w 100% na pisaniu… przez co napisałam go o wiele szybciej niż zwykle 😊

Polecam Wam te apki z całego serca. Vivat technologia!

3 Komentarze

Dodaj komentarz