Narzędziarnia trenera #1 – Wyobraźnia

Jak wiecie, jestem wielką fanką aplikacji i gier, które lubię wykorzystywać w swojej pracy. Dzisiaj chciałabym zaprezentować Wam metody, na których opieram prowadzone przeze mnie szkolenia w celu pobudzania wyobraźni.

Zapraszam Was na pierwszy wpis nowej serii – Narzędziarni trenera

 

Po co pobudzać wyobraźnię?

Wyobraźnia jest zdolnością naszego umysłu do tworzenia lub przywoływania obrazów, sekwencji obrazów, dźwięków, zapachów – bodźców zmysłowych, które nazywamy wyobrażeniami. W związku z tym, że wyobraźnia pełni różne funkcje, badacze postanowili podzielić ją na wyobraźnię twórczą i odtwórczą, czyli taką, która tworzy nowe formy oraz taką, która przywołuje już widziany obiekt.

Jak je od siebie odróżnić?

Wyobraź sobie dużego szarego słonia.

Już?

To było wykorzystanie wyobrażenia odtwórczego (nasz umysł przywołał stereotypowego lub już kiedyś widzianego przez nas słonia).

To teraz wyobraź sobie tego samego słonia, podnieś go w wyobraźni na 2 metry nad ziemię, zmień kolor słonia na różowy i obróć go w powietrzu. A teraz zamień słonia w różowego mamuta i odstaw go na ziemię.

To był przykład na wykorzystanie wyobraźni twórczej.

Techniki wspierające zapamiętywanie koncentrują się na poszukiwaniu połączeń pomiędzy różnymi informacjami i zapamiętywaniu tych związków poprzez wyobrażanie sobie ich lub przypisywanie ich do już istniejących skojarzeń. Poprzez wykorzystanie wielu modalności, ułatwiają zapamiętywanie poznawanego materiału.

To dlatego warto zadbać, by formy nauki były atrakcyjne, pobudzały wyobraźnię i sprawiały przyjemność. – to warunki sprzyjające efektywnemu uczeniu się

 

Przykładowe metody wykorzystujące wyobraźnię na szkoleniach:

-storytelling oparty na metaforze

-bajki i przypowieści

-case studies

-gry i zabawy

-tłumaczenie zjawisk na bazie porównań (organizm działający jak samochód)

-ćwiczenia i energizery opierające się na abstrakcyjnym opisie przedmiotów

 

Chciałam Wam dzisiaj przedstawić trzy gry, które wykorzystuję podczas szkoleń i warsztatów

  1. Gra na emocjach

To gra składająca się z kart wydana przed Naszą Księgarnię. Celem gry jest znalezienie skojarzeń odpowiadających najbliżej naszym odczuciom w różnych, niekoniecznie oczywistych sytuacjach. Dużo śmiechu a do tego wyraźny wątek pedagogiczny. Gra nagradzana była na festiwalach gier w Hiszpanii w 2013 i 2014 roku.

Kartami są proste i czytelne piktogramy, które można używać w ramach inspiracji i komentarza do naszej wypowiedzi na szkoleniu, by uatrakcyjnić standardową rundę, której niektórzy uczestnicy bardzo nie lubią. To humorystyczne i kretywne narzędzie do wielokierunkowego użytku.

To naprawdę świetna gra.

  1. Dixit

 

Gra podobna do swojej poprzedniczki, jednak nie do końca. Barwne, piękne, wieloznaczne, oniryczne karty stanowią bardzo dobre oparcie dla naszych myśli. Opierając ćwiczenie na Dixicie nie da się nie używać wyobraźni, dlatego, że wyobraźnia pobudza się przy tej grze właściwie sama.

To gra, którą poznałam w tym kontekście jako pierwszą, kilka lat temu, gdy zaczynała się moja przygoda ze szkoleniami i jeszcze mi się nie znudziła.

Gra posiada wiele dodatków i rozszerzeń, zapewnia bardzo dobrą rozrywkę zarówno w czasie wolnym jak i w pracy.

Gra wydawana jest przez REBEL.

 

  1. Ego

Trzecią grą, której zastosowanie znalazłam w szkoleniach, jest wydawana przez Trefl gra Ego. Gra składa się z kart pytań, jej celem jest weryfikacja tego, jak dobrze znamy się z innymi graczami. Wygrywa osoba, która ma najwięcej żetonów. W zależności od tego, jak dobrze zna się nasza grupa, możemy wykorzystać grę w formie prawie niezmienionej lub żetony. Żetony z gry (których jest całkiem sporo) można wykorzystywać również w innych zajęciach jako formę „waluty” do negocjacji lub po prostu do płatności.

Gra bardzo fajna w gronie przyjaciół, świetnie nadaje się także do użytku zawodowego.

Dodaj komentarz